Jak przemalować kolor ściany z ciemnego na jasny?

Zmieniają się mody, zmieniają się nasze upodobania i potrzeby. Także w dziedzinie stylizacji wnętrz. Co zrobić, kiedy ulubione do niedawna intensywnie kolorowe lub ciemne ściany zaczynają nas nudzić? Albo dziecko, dorastając zmienia zainteresowania i preferencje estetyczne? Oczywiście przemalować. Tu najczęściej w pojawia się pytanie: ale jak to zrobić? Zeszlifować ciemną warstwę? Malować od razu docelową farbą, czy może pokryć ścianę najpierw białą farbą, by potem nadać jej wymarzony pastelowy odcień? W naszym małym poradniku rozwiewamy wszelkie wątpliwości.Jeżeli ściany mają kolor ciemniejszy od planowanego tylko o kilka tonów, wystarczy oczyszczoną ścianę pokryć przynajmniej dwoma warstwami docelowego koloru. Nowoczesne farby mają wysokie współczynniki krycia. Na tyle, że w wielu przypadkach pokrywają także powierzchnie o ciemnych kolorach. Jednak jeśli kolor bazowy jest intensywny i należy do innej gamy barw lub jest bardzo ciemny, dla pewności, że efekt końcowy będzie dobry, powinno się przed użyciem docelowej farby wykonać krycie farbą gruntującą. Bardzo dobrze sprawdza się tu Lateksowa Farba Gruntująca MAGNAT PRIMER wyprodukowana w oparciu o nano technology – ma ona bardzo dobre właściwości kryjące. Po zagruntowaniu ściany można nanieść na jej powierzchnię dowolny, jaśniejszy kolor, zmieniając tym samym eksplodujący neonowymi barwami pokój szalonej nastolatki w buduar romantycznej młodej kobiety lub przeistaczając mroczną jaskinię wyprowadzającego się z domu słuchacza heavy metalu w cukierkowy pokój jego młodszego brata przedszkolaka.


Malowanie farbą gruntującą stonuje kolor, który chcemy zamalować a jednocześnie wzmocni podłoże poprawiając przyczepność nowej, wierzchniej warstwy. Grunt przed użyciem należy dokładnie wymieszać a ścianę oczyścić, odkurzyć i odtłuścić. Farbę gruntującą nanosi się za pomocą pędzla lub wałka, uprzednio przelewając część farby do kuwety. Nakładając farbę należy zacząć od miejsc trudno dostępnych, kątów oraz krawędzi ścian małym wałkiem lub pędzelkiem, a potem przejść do aplikacji gruntu na powierzchni ścian poprzez nanoszenie równomiernych warstw pionowymi ruchami od góry do dołu. Należy uważać, żeby nie powstawały zacieki. Lateksową Farbą Gruntującą MAGNAT PRIMER bez względu na rodzaj podłoża nanosi się jednokrotnie. Po dokładnym wyschnięciu ściany można przystąpić do właściwego malowania.


Nakładanie docelowego koloru powinno wyglądać podobnie: najpierw kąty i krawędzie, potem pozostała część ściany. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy nanieść drugą – prawdopodobnie ostateczną.


Przemalowanie pokoju na jasny kolor wprowadzi do niego światło i przyjemny klimat. Jeśli wcześniejsza decyzja o zastosowaniu koloru ciemnego była podyktowana większą podatnością na zabrudzenia danego miejsca, nowa, jasna warstwa powinna być wykonana przy użyciu farby plamoodpornej. Dzięki takim farbom można cieszyć się jasnymi ścianami nawet w problematycznych miejscach.

źródło